Drodzy Absolwenci,

W tym roku mija 60-lecie istnienia Szkoły na ulicy Jedności 9. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała nazwę i profil kształcenia, dopasowując się do zmieniającej się rzeczywistości. W budynku mieściły się m.in. Zasadnicza Szkoła Budowlana, Technikum Budowlane, Technikum Drogowe, Technikum Chemiczne, Technikum Geodezyjne, Zespół Szkół Budowlanych, V Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 4. Z tej okazji już teraz serdecznie zapraszamy Was na uroczyste obchody jubileuszu Szkoły dla absolwentów, które odbędą się dnia 7 października 2017 r.

Harmonogram Zjazdu Absolwentów:

7.10.2017 – sobota

9:30 – 11:00 rejestracja uczestników w ZS nr 2 im. St. Lema w Koszalinie

11:00 – otwarcie Zjazdu

12:00 – wspólne zdjęcie

12:30 – 14:00 – spotkania w klasach, zwiedzanie szkoły, kawiarenka w auli

19:00 – Bal Absolwentów z wieloma atrakcjami w Minibrowarze Kowal w Koszalinie

Prosimy o przesyłanie zdjęć z czasów szkolnych na Facebooka Zespołu Szkół nr 2 im. S. Lema w Koszalinie.

KARTA ZGŁOSZENIOWA NA ZJAZD

Termin przesyłania kart zgłoszeniowych oraz dokonywania wpłat gotówkowych upływa dnia 8 września 2017 r.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: 94 342-47-84 (sekretariat szkoły).

Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka. (Albert Einstein)

W dniach 9. i 10. listopada odbyło się wielkie święto naszej Szkoły. Zdmuchnęliśmy 55. świeczkę na torcie naszego istnienia.

 

W 1957 roku Ministerstwo Oświaty powołało do życia Technikum Zawodowe przy ulicy Racławickiej 9. Po trzech latach przenieśliśmy się do obecnego budynku przy ulicy Jedności 9. Przez te lata Szkoła przechodziła wiele zmian. Pojawiały się w niej m.in. Technikum Chemiczne, Technikum Budowlane i Drogowe czy Studium Wychowania Przedszkolnego. Od 1991 roku istnieje V Liceum Ogólnokształcące, a od 1999 - Gimnazjum nr 4. Obecne obie szkoły mają 35 oddziałów,  tworząc wspólnie Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie.

 

Podczas piątkowych uroczystości pani dyrektor - mgr Bożena Sobkowiak - opowiedziała o zmianach, jakie przeszła ceniona w środowisku koszalińskim placówka. Wiele remontów, sukcesów oraz wspomnień... Mimo licznych zmian, sama Szkoła wciąż pozostaje placówką oddaną uczniom, dobrze kształcącą rzeszę młodzieży. Jej mury opuściło już 17 tysięcy absolwentów, a wśród nich są przedstawiciele świata nauki, polityki, medycyny, mediów itd. Ważne miejsce szkoły w edukacyjnym systemie naszego regionu podkreślali także przybyli goście - Prezydent Miasta Koszalin - Piotr Jedliński, przedstawiciele władz oświatowych i lokalnych oraz delegacja z zaprzyjaźnionego z naszym miastem ukraińskiego Iwano-Frankiwska w składzie: wicemer - Michajło Weres oraz dyrektor Szkoły nr 18 - Dymytro Czmil. Dostaliśmy również szereg listów gratulacyjnych z wyrazami uznania oraz życzeniami dalszych sukcesów zawodowych od Krystyny Szumilas - Minister Edukacji Narodowej, Marcina Zydorowicza - Wojewody Zachodniopomorskiego, Andrzeja Leśniewicza - Wicestarosty Koszalińskiego, Marii Boreckiej - Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, posłów Stanisława Wziątka, Marka Hoka, Czesława Hoca, Stanisława Gawłowskiego, senatorów Grażyny Anny Sztark i Piotra Zientarskiego, związków zawodowych - NSZZ Solidarność oraz ZNP, Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, dyrektorów koszalińskich szkół, Okręgowej Izby Radców Prawnych, Państwowej Straży Pożarnej, Politechniki Koszalińskiej oraz Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. Wszyscy przemawiający podkreślali zasługi Szkoły, jakość nauczania oraz wzorową współpracę z wieloma instytucjami miasta, a także powiatu. Nic dziwnego, w końcu jesteśmy Szkołą z bogatą tradycją! Mamy nadzieję, że sprostamy kolejnym stawianym nam wymaganiom, a podczas następnego jubileuszu znów znacznie powiększymy listę sukcesów.

Sobota była dniem spotkań. Zjechali się wówczas absolwenci naszej szkoły z kraju, a nawet z zagranicy. ?Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina? - taka myśl zapewne towarzyszyła wszystkim, którzy przybyli na uroczystość Jubileuszu Szkoły. Wspomnienia dawnych kolegów z klasy oraz nauczycieli podsycane były przygotowanymi w budynku wystawami - m.in. osiągnięć sportowych z minionych lat oraz kronik świadczących o historii edukacji na Jedności. Miło było odnaleźć ślady swojej obecności w placówce. Rozmowy oraz wspólna zabawa kontynuowana była podczas balu, w jakim uczestniczyło 280 osób. Impreza ta zjednoczyła byłych wychowanków z roczników 1961-99 i ich nauczycieli przy wspólnej muzyce do rana. Spotkania po latach to fantastyczna sprawa. Ktoś może powiedzieć, iż człowiek nie powinien hodować w sobie sentymentalizmu czy wracać do wspomnień, ale czy nie jest miło choć na moment powrócić do czasów dawnych? Zwłaszcza, gdy były to wartościowe chwile, co niejednokrotnie podkreślali uczestnicy jubileuszu. Bo - jeśli nawet nie o powrót chodziło, to nasi absolwenci na pewno ich spędzili czas w towarzystwie osób, które z pewnością miały jakiś wpływ na nasze życie. Śmiech, gwar rozmów i zdania: ?A pamiętasz, jak??? przenosiły wciąż w przeszłość. Jeśli ktoś kiedykolwiek chciał wsiąść w wehikuł czasu, to właśnie miał ku temu idealną sposobność.

Mamy nadzieję, iż podczas następnego zjazdu będziemy wspominać naszą Szkołę w jeszcze większym gronie, a dostojnej Jubilatce życzymy wielu pięknych momentów oraz zadowolonych z niej absolwentów!

alt

LOSY ABSOLWENTÓW V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. STANISŁAWA LEMA W KOSZALINIE - MATURA 2010

Raport opracowany został w oparciu o dane o 112 absolwentach, którzy ukończyli naszą szkołę w 2010r. Członkowie zespołu zbierali informacje drogą internetową i telefoniczną. Z analizy danych wynika, że 90,18% badanych absolwentów kontynuuje naukę, a 9,82% przerwało naukę, aby pracować lub też zamierza podjąć studia w następnym roku. Największą popularnością wśród studiujących absolwentów naszej szkoły cieszy się Politechnika Koszalińska (57,94%).

Na drugim miejscu jest Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (po 6,54%), a następnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (3,74%). Te trzy uczelnie były także najczęściej wybierane przez absolwentów poprzedniego rocznika. Nasi absolwenci studiują także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie (2,8%), Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, AWF w Gdańsku i Poznaniu (po 1,87%), Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Medycznej w Szczecinie, CKU w Koszalinie, Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Szczecinie, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Policealnym Studium Farmaceutycznym. Najczęściej wybieranym kierunkiem, podobnie jak w zeszłym roku, jest pedagogika (9,35%).

Kolejne często wybierane dziedziny to: turystyka i rekreacja, finanse i rachunkowość, filologia angielska i germańska (po 5,61%), ekonomia oraz zarządzanie (4,67%). Nasi absolwenci studiują też takie kierunki jak: mechatronika, budownictwo, inżynieria środowiska, technologia żywności i żywienia człowieka (po 3,74%), budowa maszyn, wychowanie fizyczne, europeistyka, psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pedagogika specjalna (po 2,8%), dziennikarstwo, pielęgniarstwo, informatyka, geodezja i kartografia, bezpieczeństwo narodowe (po 1,87%), ochrona środowiska, inżynieria biomedyczna, edukacja technologiczna i informatyczna, matematyka, politologia, zarządzanie i inżynieria produkcji, logopedia, technologia chemiczna, filologia serbska i chorwacka, fizjoterapia, administracja, socjologia, filologia polska, kulturoznawstwo, prawo, stosunki międzynarodowe, elektryka, nawigacja i transport morski.

Na podstawie zgromadzonych danych wyciągnąć można następujące wnioski:

1. zdecydowana większość absolwentów badanego rocznika to osoby kontynuujące naukę na wyższych uczelniach;

2. zdecydowania najczęściej wybieraną uczelnią jest Politechnika Koszalińska;

3. najczęściej wybierany kierunek to pedagogika.