Nasza szkoła włączyła się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie polskich szkół wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy.
Punktualnie o wyznaczonej godzinie ponad 700 osób w sali gimnastycznej naszej szkoły z dumą i przejęciem zaśpiewało „Jeszcze Polska nie zginęła”. W biciu rekordu dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów ZS nr2 wsparli zaproszeni goście: pan Przemysław Krzyżanowski, zastępca Prezydenta Miasta Koszalina, pan Robert Jacek Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty oraz sześciolatki z Przedszkola nr 22 z panią dyrektor Hanną Thomas i paniami przedszkolankami a także uczestnicy Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców. 

Po „Mazurku Dąbrowskiego” rozległy się dźwięki „Pierwszej Brygady” i wszyscy wspólnie zaśpiewali „Legiony to żołnierska nuta…”. Był to hołd złożony nie tylko żołnierzom Legionów Marszałka Piłsudskiego, ale również wszystkim walczącym i poległym za wolność Polski.
Uwieńczeniem obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był tradycyjny już marszobieg ulicami Koszalina. Jedni szybciej, inni wolniej, z białymi i czerwonymi balonami w dłoniach, mieliśmy okazję pokazać swoją radość z okazji 100 urodzin naszej Ojczyzny. 

Zdjęcia Dominika Czudowska.