Uroczyście… wzruszająco… wyjątkowo…

czyli Zjazd Absolwentów „Budowlanki” 2017

Piątkowy poranek, 6 października 2017 roku, był pełen emocji dla organizatorów uroczystości. Wkrótce miała rozpocząć się Gala Jubileuszowa 60-lecia Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Lema w Koszalinie. Niecierpliwie oczekiwaliśmy na przybycie znamienitych gości. Okazało się, że swoją obecnością obchody Jubileuszu uświetnili m. in.:

Pan Piotr Jedliński, Prezydent Miasta Koszalina;

Pan Stefan Romecki, Poseł na Sejm RP;

Pan Robert Jacek Stępień, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty;

Pani Barbara Grygorcewicz, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Koszalinie;

Radni Miejscy: pani Anna Mętlewicz, pan Sebastian Tałaj, pan Ryszard Tarnowski, pan Artur Wezgraj;

pan Przemysław Krzyżanowski Zastępca Prezydenta Miasta Koszalina;

Delegacja z Iwanofrankiwska z panem Dymytrem Konstantynowiczem Czmilem na czele oraz Ihorem Bogdanowyczem Walko Główny Specjalista Departamentu Wychowania i Nauki w Iwanofrankiwsku oraz wielu innych znamienitych gości, prezesów firm i spółek, dyrektorów szkół i placówek.

Pragnęliśmy, aby ten dzień na długo zapadł w pamięci, dlatego podczas uroczystości nie zabrakło niezwykłych wydarzeń:

- relacji filmowej z 8 lutego 2017 roku, gdy uczniowie klas maturalnych oraz nauczyciele naszej Szkoły zatańczyli poloneza na Rynku Staromiejskim; wówczas ten staropolski taniec poprowadzili Dyrektor Szkoły pani Bożena Sobkowiak i Wiceprezydent Miasta Koszalina pan Przemysław Krzyżanowski,

- przepięknego układu, również poloneza, w tradycyjnych, staropolskich strojach zaprezentowanego, tym razem na żywo, przez Zespół Tańca Ludowego „Bałtyk”; występ ten zawdzięczamy panu Markowi Cieślińskiemu, absolwentowi szkoły,

- dzięki programowi artystycznemu, który wraz z uczniami klasy 3H przygotowała pani Anna Kasperowicz, dowiedzieliśmy się, że „Historia i losy naszej szkoły, to … Sensacje XX wieku!”.

Nie zabrakło refleksji, wyrazów uznania dla działalności szkoły, wzruszeń, życzeń dalszych sukcesów. Pojawiły się też momenty szczególnie wzruszające, jak ten, w którym uczciliśmy pamięć nauczycieli i absolwentów, którzy już nie ma wśród nas. 

Żałowaliśmy, że stan zdrowia nie pozwolił na przybycie panu Andrzejowi Klasickiemu, który piastował funkcję dyrektora szkoły przez 22 lata. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili w trakcie trwania uroczystości pana dyrektora w domu, zanosząc wraz z kwiatami serdeczne podziękowania, wyrazy pamięci i życzenia powrotu do zdrowia.

Po licznych przemówieniach, gala dobiegała końca, wówczas pani dyrektor Bożena Sobkowiak, jak na prawdziwego gospodarza przystało, zaprosiła zgromadzonych gości na poczęstunek oraz zachęciła do zwiedzania szkoły, która tego dnia wyglądała wyjątkowo pięknie i dostojnie.

Nie można nie wspomnieć o Aleksandrze Nowe i Grzegorzu Zaganiaczu, którzy niezwykle profesjonalnie poprowadzili galę – a biorąc pod uwagę podniosły charakter uroczystości, było to bardzo trudne zadanie.